TRIUŠIŲ IR ŠINŠILŲ DANTŲ LIGOS

TRIUŠIŲ IR ŠINŠILŲ DANTŲ LIGOS

Sau 31, 2024 | Akcijos ir naujienos

Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių augina namuose ne tik šunis ir kates, žuvytes, papūgas, žiurkėnus, bet ir triušius bei šinšilas. Neretai asmenims laikantiems šiuos gyvūnus, trūksta žinių apie auginimo, priežiūros, mitybos ypatumus, laikymo sąlygas.

Norint, kad triušiai ir šinšilos būtų sveiki, jie turi būti šeriami subalansuotais maisto medžiagų atžvilgiu pašarais. Nelaisvėje auginamų gyvūnų gyvenimo sąlygos priklauso nuo augintojų sukuriamos aplinkos. Gyvūnus netinkamai auginant ir maitinant nekokybišku pašaru, kuriame nesubalansuotos visos reikiamos ir svarbios maisto medžiagos, triušiai ir šinšilos suserga įvairiomis ligomis.

Pagrindiniai ir dažniausiai pasitaikantys sutrikimai, dėl kurių triušių ir šinšilų augintojai kreipiasi į veterinarijos gydytojus: virškinimo sistemos sutrikimai ir dantų ligos. Šie sveikatos sutrikimai dažniausiai yra netinkamos mitybos pasekmės ir pasireiškia įvairaus amžiaus bei lyties gyvūnams.
Dantų ligos tai kandžių, krūminių dantų ar abiejų anatominių ir fiziologinių anomalijų rezultatas. Bet koks procesas, trukdantis normaliam prasikalimui ar nusitrynimui nuolat augančių dantų, sąlygoja dantų ligų atsiradimą.

Triušių ir šinšilų daugelis dantų ligų požymių yra nespecifiniai. Gyvūnai, kurie jaučia dantų, žandikaulių arba burnos gleivinės skausmą, negali įprastai kramtyti, ar nuryti pašarą. Tokių gyvūnų svoris mažėja, o pašaras dažnai išmėtytas aplink narvą. Kailis atrodo netvarkingas, susivėlęs, neblizgantis, nes skausmą jaučiantis gyvūnai dažnai jo nevalo. Žandikaulių anomalijos gali būti apčiuopiamos arba akivaizdžiai matomos klinikinės apžiūros metu. Būdingas požymis besaikis seilėjimasis. Apčiuopiamas snukio ar apatinio žandikaulio patinimas gali būti dėl periapikalinės patologijos arba minkštųjų audinių infekcijos ir susidariusių pūlinių. Atsiradusios išskyros iš akių ir/ar nosies gali būti dantų ligų požymis. Kandžių peraugimas ir/arba neprikandimas dažnai akivaizdžiai matomi preliminarinės apžiūros metu.
Naminių triušių dantų ligos dažnos ir neretai reikia skubios veterinarijos gydytojo pagalbos, sutrinka kramtymas, virškinimo procesai, gyvūnas netenka apetito, neretai vystosi ir antrinė infekcija.

Įvairūs faktoriai, įskaitant laikymą, genetiką, traumas, šinšiloms ir triušiams gali sukelti dantų problemas. Nepakankamo arba nepilno krūminių dantų nusitrynimo (nusidėvėjimo) priežastis yra netinkamas šėrimas. Nelaisvėje laikomi šie gyvūnai įprastai šeriami grūdais arba granulėmis ir jų prieiga prie šieno paprastai yra ribota. Apdirbtos augalinės sudedamosios dalys tokiame pašare kultivuojamos daug optimalesnėmis sąlygomis negu augmenija surasta jų natūralioje aplinkoje. Komerciniuose (t.y. pramoniniu būdu gaminamuose) pašaruose yra daug didesnis energijos ir mažesnis ląstelienos kiekis.

REKOMENDACIJOS

Siekiant išvengti triušių ir šinšilų dantų ligų reikėtų:

  • neveisti gyvūnų, kurių tėvai turėjo dantų patologijas;
  • suteikti tinkamas gyvenimo sąlygas;
    • šerti subalansuotu pašaru;
  • nuolatos duoti šieno;
  • reguliariai teikti įvairias priemones graužimui;
  • kreiptis pas veterinarijos gydytoją pastebėjus svorio netekimą, seilėtekį, išskyras iš akių, sumažėjusį išmatų kiekį bei sumažėjusį pašaro suvartojimą ir išrankumą pašaro sudedamosioms dalims.